Jak to z Dniem Babci było...

  Ciekawostki i Porady

 

Dzień Babci to młode święto ustanowione przez przypadek w Poznaniu w 1965 przez dziennikarza Ryszarda Daneckiego (Ekspress Poznański), który chcąc uczcić 85 urodziny Mieczysławy Ćwiklińskiej, wręczył jej tort z napisem „Dla Babci". Była to odpowiedź na pomysł tygodnika „Kobieta i Życie”, aby w jakiś sposób uczcić babcie. Dziennikarz wmawiał wielkiej aktorce, że akurat tego dnia, czyli 21 stycznia, przypada w Poznaniu Dzień Babci. Takiego dnia nie znano ani w Poznaniu, ani nigdzie indziej, ale już następnego roku dzięki pracy dziennikarzy „Expressu Wieczornego” i kilku innych redakcji, obchodzono je w całej Polsce. Co ciekawe, Mieczysława Ćwiklińska, będąca wtedy w Poznaniu na występach gościnnych, grała w sztuce Alejandro Casona „Drzewa umierają stojąc" rolę, nomen omen, babci. Odgrywała tę rolę około 1500 razy, do 92 roku życia. Była wspaniałą artystką i pierwszą beneficjentką Dnia Babci, mimo że nie miała nigdy dzieci.

Dzień Dziadka zaczęto obchodzić w latach 70. I znowu w utworzeniu tego święta brały udział media. Tym razem nie prasa, a Telewizja Polska, która ogłosiła konkurs wśród widzów na wyznaczenie w kalendarzu dnia dla dziadków. Padło na 30 maja, dzień urodzin Mieczysława Fogga, wtedy siedemdziesięcioletniego króla polskiej piosenki. Jednak data nie przyjęła się i naturalnie zaczęto obchodzić Dzień Dziadka 22 stycznia.

W innych kulturach święto dziadków ma różne daty i często bywa, że jest obchodzone wspólnie przez babcię i dziadka.

  • W Japonii od 1966 roku obchodzony jest Dzień Szacunku do Wieku, czyli 敬老の日 (Keirō no Hi) i pokrewieństwo nie ma tutaj znaczenia. Od 1963 roku Japoński rząd obdarowywał srebrnym sakazuki (naczyniem, czarką do picia sake) wszystkich swoich obywateli, którzy przekroczyli 100 lat życia. Wtedy były to 153 osoby. Ze względu na rosnącą długość życia Japończyków rząd zaczął rozważać zmianę tworzywa do wyrobu sakazuki, bądź wysłania jedynie kartki okolicznościowej, ponieważ w 2014 roku było już 29 357 osób, które przekroczyły setkę. W 2018 jest ich ponad 39 000. Każdemu, kto chciałby delikatnie nawiązać do tej tradycji, polecamy kieliszki z linią aromatu L'Atelier du Vin.
  • We Francji Dzień Babci (La fête des grands-mères) powstał w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku w wyniku zabiegu marketingowego producenta kawy Café Grand'Mère. Pomysł się przyjął na tyle, że w 2008 roku przeprowadzono badania, które wykazały, że w dniu obchodów, czyli w pierwszą niedzielę marca, notuje się znaczny wzrost sprzedaży roślin doniczkowych. My możemy się dodać od siebie elegancka doniczka Eva Solo, która z pewnością sprawdzi się jako uroczy prezent dla babci. Francuzi ponadto organizują konkursy na najładniejsze laurki, życzenia i wspomnienia o babciach. Spotkania z babciami tradycyjnie odbywa się przy kawie i ciastkach. Francuscy dziadkowie świętują w pierwszą niedzielę października.
  • Rosyjski Dzień Babci, czyli Российский День Бабушки przypada 15 października i zwyczajowo tego dnia świętują również dziadkowie. Święto powstało w 2009 roku.
  • Trochę wcześniej, bo w 2005 roku Włosi ustanowili Święto Dziadków, czyli La Festa dei nonni na 2 października.
  • Podobnie jak u nas 21 stycznia świętują babcie w Brazylii i Bułgarii. Co ciekawe w Bułgarii tego dnia świętują również mamy i najmłodsze dzieci w rodzinie.
  • Hiszpanie od 1998 roku obdarowują prezentami swoje babcie w Día del Abuelo 26 lipca, a meksykanie 28 sierpnia.
  • W Stanach Zjednoczonych jest wspólny dzień dla babci i dziadka. Narodowy Dzień Dziadków, czyli National Grandparents Day obchodzony od 1978 roku w pierwszy poniedziałek września. Święto ma swój hymn napisany przez Johnnego Prilla pt. A Song for Grandma and Grandpa oraz symbol, jakim jest kwiat niezapominajki. W tym samym terminie swój dzień celebrują babcie i dziadkowie w Kanadzie.
  • Od 2010 roku w Niemczech Omatag, czyli Dzień Babci, obchodzi się w drugą niedzielę października. Na Taiwanie 祖父母節, czyli Zǔfùmǔ Jié w ostatnią niedzielę sierpnia, a w Singapurze od 1978 roku w czwartą niedzielę listopada.
  • W Wielkiej Brytanii święto zostało ustanowione w 1990 roku przez grupę organizacji charytatywnych Age Concern na pierwszą niedzielę października. Jednak z powodu słabego nagłośnienia, a co za tym idzie sukcesu komercyjnego, część firm handlowych i marketingowych stara się scalić święto dziadków razem z Dniem Matki i Dniem Ojca.
  • Najmłodszym świętem obojga dziadków jest to ustanowione w 2013 roku w Sudanie Południowym, ale nie ma się co dziwić, skoro Sudan Południowy ogłosił niepodległość od Sudanu w lipcu 2011 roku.


Jak widać, jak świat długi i szeroki, raz do roku role w rodzinie się zamieniają i to wnuki rozpieszczają dziadków. Młodsi piosenką lub laurką, a starsi pyszną kawą bądź herbatą lub słodyczami w pięknie zdobionych puszkach. Dla tych bardziej wymagających babć i dziadków polecamy szereg upominków posegregowanych tematycznie. lub zaproponowanych przez nas - prezent na Dzień Babci - prezent na Dzień Dziadka.

F.